چرا همه چیز تاکنون ناپدید نشده؟

جزییات

هستی‌شناسی و نیستی 

100.000 ریال


نويسنده ژان بودیار
مترجم احسان کیانی‌خواه
تعداد صفحات ۹۴ صفحه، مصور رنگی
قطع رقعی
تیراژ ۱۱۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۴
انتشارات حرفه نویسنده
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۶۴۴۵-۰۶-۹

شرح

«چرا همه چیز تاکنون ناپدید نشده؟» یکی از آخرین کتاب‌هایی است که ژان بودیار نوشته است. این کتاب ابتدا به صورت جستاری بوده که او در ۲۰۰۶ با عنوان «در باب ناپدیدی» منتشر کرده و بعد در ۲۰۰۷ با افزودن مطالب بیشتری آن را به شکل فعلی‌اش رسانده است.

بوردیار در این كتاب، نگاه تیزبینانه‌ای به مسئله ناپدیدی دارد: ناپدید شدن «دنیای واقعی» و سوژه انسانی كه در تلاش و تقلای مدرنیته برای دستیابی به دانش عینی و ابژه‌بنیاد و تسلط تكنولوژیكی رقم خورده؛ او در این اثر با نگاهی كلان‌تر، «ناپدیدی» را با وجوه بازنمایانه و مفهوم‌پردازانه زبان هم در پیوند می‌بیند. بودریار نتیجه شكاف بین سوژه و «دنیای طبیعی» را بیگانگی مطلقی می‌داند كه در آن هر دو طرف این معادله نیست می‌شوند. او روند پیش رو را جدا از هر گونه مسیر تكاملی بشر می‌بیند و ادعا می‌كند این ناپدیدی بیشتر از آنكه طبیعی باشد روان‌شناختی یا متافیزیكی است. اما جالب‌تر اینكه گفته‌های بودریار درباره فاصله بین انسان و ساحت طبیعی در شواهدی از دنیای هنر و به خصوص حوزه عكاسی تجلی پیدا می‌كنند و به عبارتی یادآورمان می‌شوند كه:«در پس هر تصویر، چیزی ناپدید شده...»

درباره نویسنده:
ژان بوردیار نظریه‌پرداز فرانسوی، یکی از برجسته‌ترین چهره‌های روشنفکری در عصر حاضر بود که در آثارش، فلسفه و نظریه‌ی اجتماعی و نوعی متافیزیک فرهنگی منحصر به فرد در هم می‌آمیزند تا درباره‌ی رویدادهای اساسی دوران تاملی صورت گیرد.

چرا همه چیز تاکنون ناپدید نشده؟

چرا همه چیز تاکنون ناپدید نشده؟

تصاویر بیشتر