زمان سخت

جزییات

عکس‌های سارایوو ۹۶-۱۹۹۴

قیمت عادی: 450.000 ریال

-5%

قیمت ویژه: 427.000 ریال


عکاس محسن راستانی
تعداد صفحات ۲۰۴ صفحه، مصور سیاه و سفید
قطع خشتی ۲۱×۲۱
تیراژ ۲۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۳
انتشارات انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۹۴۶۷۱-۰-۵

شرح

زمان سخت، هنگامی است که دریابی تنها بازمانده‌ی خانواده هستی، همه چیز ویران شده است و حتی خانه‌ای نیست که به آن بازگردی! در برابر کرامت انسان چه چیزی عادلانه‌تر است، جنگ یا صلح؟


ظاهرا، حقایق عکس‌های بوسنی بیشتر به سرنوشت این جهان و ساکنین‌اش مربوط می‌شوند تا آن‌هایی که بی‌گناه جانشان را از دست داده‌اند. همیشه به این فکر می‌کردم که آخرین نگاه آدم‌ها به دنیا چگونه خواهد بود؟ حتی مرگ هم با همه قدرتش نمی‌تواند حریف خاطره چشم‌ها شود.


«زمان سخت» عنوان اثر عکاسی محسن راستانی عکاس ایرانی مستند نگار اجتماعی است که توسط نشر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

راستانی از عکاسان نسل اول بعد از انقلاب اسلامی است، که تلاش‌های او طی سال‌های بعد از انقلاب در پایه‌گذاری مبانی این حرفه و گسترش آن بی‌تاثیر نبوده است. وی که فارغ‌التحصیل اولین دوره رشته عکاسی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است، طی سال‌های ۱۹۹۶-۱۹۹۴ در بحران جنگ بوسنی حضور پیدا کرد و اکنون بعد از گذشت ۲۰ سال آثار خود را از آن حوادث در کتابی با همین عنوان «زمان سخت» به زیر چاپ برده است.


این کتاب حاوی تصاویر مستندی از جریان زندگی مردم این سرزمین در مکان‌ها و مراسمات مختلف و همچنین پرتره‌های ساده و در عین حال تأثیرگذار پس از جنگ بوسنی و هرزه گوین گرفته است که با نگاه تیزبینانه و انتخاب لحظات خاص توسط محسن راستانی به تصویر کشیده شده است.

مقدمه‌ی این کتاب را مهران کاشانی فیلنامه‌نویس و تحلیل‌گر سینمای ایران نوشته است و اسداله امرائی مترجم آثار ادبی متن‌های کتاب را ترجمه نموده است.

 

زمان سخت

زمان سخت

تصاویر بیشتر