بچه‌ های اصفهان

جزییات

پرتره نگاری‌های ابوالقاسم جلا / پناهندگان لهستانی در ایران ۱۳۲۴-۱۳۲۱

550.000 ریال

موجود نیست


نويسنده پریسا دمندان با مقاله ای از لئو دیوندال
مترجم سهراب مهدوی ، سیمین دهقانی
عکاس ابوالقاسم جلا
تعداد صفحات ۲۹۶ صفحه، مصور رنگی / کاغذ گلاسه - جلد گالینگور
قطع وزیری
تیراژ ۱۶۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۸۹
انتشارات نظر
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۱۹۱-۳۹-۴

شرح

تقریبا نیم قرن پس از جنگ جهانی دوم، در انبار متروک و خاک گرفته عکاسخانه‌ای قدیمی در اصفهان، مجموعه بی‌نظیری از اسناد تصویری متعلق به این دوران یافت شد و پس از سال‌ها، خاطره‌ی این بلای خانمان سوز تاریخ را دوباره زنده کرد. در فاصله سال‌های ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۴ «ابوالقاسم جلا»، عکاس اصفهانی از هزاران پناهنده لهستانی که به دلیل جنگ جهانی دوم به اصفهان آمده بودند، در آتلیه شخصی خود عکس‌های متعدد و ارزشمندی گرفت. حاصل تلاش او، آرشیوی شامل تعداد زیادی نگاتیو شیشه‌ای بود که سال‌های سال در انبار متروک پشت مغازه او خاک می‌خورد.

بیشتر عکس‌ها را بچه‌ها، جوانان و زنان تشکیل می‌دادند. اقامتگاه آن‌ها در اصفهان، هم خانه و هم مدرسه‌شان بود. پس از چند سال اقامت در اصفهان، بیشترین تعداد بچه‌های لهستانی به لبنان منتقل شدند. این کودکان که بعد‌ها در کشورهای گوناگون پراکنده شدند، خاطرات خود را در کتابی با عنوان «اصفهان، شهر بچه‌های لهستانی» منتشر کردند.

کتاب حاضر با برداشت آزاد از کتاب بچه‌های لهستان اصفهان و ترجمه گوشه‌های از دفترهای خاطرات آن‌ها و عکس‌های «ابوالقاسم جلا» تهیه و تنظیم شده است.

 

درباره نویسنده:

پریسا دمندان متولد ۱۳۴۶، فارغ التحصیل رشته عکاسی از دانشگاه تهران، عکاس و پژوهشگر تاریخ عکاسی است. حاصل اولین دوره‌ی فعالیت‌های وی به عنوان عکاس مستند، در چند نمایشگاه داخلی و خارجی به نمایش درآمد از جمله: پرتره‌ها، انسان و کار، معدنچیان معدن سرب نخلک، با حاشیه نشینان خلیج، هرمزگان، تصاویری از زن ایرانی، زندان جوانان تهران، بشاگرد.

او همزمان در ساخت چند فیلم سینمایی به عنوان دستیار کارگردان و منشی صجنه همکاری کرد و کارگردانی دو فیلم مستند را بر عهده داشت، همچنین مدتی مدرس عکاسی در وزارت آموزش و پرورش و سینمای جوان تهران و کرج بود و به عنوان عکاس خبری در روزنامه آفتابگردان همشهری کار کرد.

بچه‌ های اصفهان

بچه‌ های اصفهان