تحلیل آثار هنری

جزییات

اطلاعات جامع هنر
150.000 ریال

موجود نیست


نويسنده جان کانادی
مترجم عربعلی شروه
تعداد صفحات ۲۴۶ صفحه، مصور سیاه و سفید
قطع خشتی بزرگ
تیراژ ۱۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۲
انتشارات شباهنگ
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۱۳۰-۰۷۹-۰

شرح

دنیای هنر دنیای مرموزی نیست، هرچند که برای بسیاری از ما قلمروی ناآشناست. هر فردی با کنجکاوی کافی می‌تواند راه خود را بدون کمک از این کتاب پیدا کند.

در این کتاب با ارزش و خواندنی، با مفهوم نقاشی و سبک‌های مهم در نقاشی و نمونه‌هایی از آنها به همراه تحلیل بر نقاشی معروف نقاشان بزرگ آشنا می‌شوید. همچنین سعی شده مباحث علمی درک و شناخت نقاشی برای دست‌یابی به مفهوم و ارزش هنری آن تبیین شود. به همین منظور نقاشی‌های مکتب «رئالیسم» و «اکسپرسیونیسم» به انضمام «انتزاع یا آبستره»، «کمپوزیسیون» و «تکنیک‌های فرسک» با ارائه نمونه‌های متعدد تشریح می‌شود.


مقدمه مترجم:
برای ارزیابی تابلوهای نقاشی باید از دانش به‌خصوصی برخوردار بود. متأسفانه اکثر مردم از این دانش بی‌بهره‌اند و در نتیجه فقط تابلوهایی را صاحب ارزش می‌دانند که شبیه به طبیعت یا شخص یا چیزی باشد. همین ویژگی که ظاهر فریبنده‌ای بیش نیست، عقل رامی‌دزدد و باطن توخالی را از نظر پنهان می‌دارد
شباهت صرف نمی‌تواند باعث اهمیت یک تابلو شود؛ به خصوص زمانی که توسط نقاش بیاطلاع از اصول و ضوابط نقاشی هنری اجرا شده باشد. زیرا او فقط هدفش شبیه‌سازی است و سایر عناصر ضروری یعنی مثلاً روابط فرمی و رنگی را کنار بگذارد و حتی ویژگی‌های مثبت حرکت قلم را نادیده می‌گیرد. چنین وضعیتی باعث می‌شود تا تابلوهایی با ظاهری فریبنده و فاقد پشتوانه فرهنگی- هنری جای تابلوهای هنری را بگیرند و در نتیجه به روند رشد آنها لطمه بزنند. لذا تصمیم به ترجمه کتاب حاضر گرفته شد تا با کسب دانش نقاشی بتوانیم در این زمینه راهی درست به روی خود بگشاییم.

سرفصل‌های کتاب:
- نقاشی چیست؟
- رئالیزم
- اکسپرسیونیسم
- انتزاع یا آبستره
-کمپوزیسیون به صورت دو بعدی
- کمپوزیسیون یا ساختمان بندی تابلو
- تکنیک‌های فرسک
تحلیل آثار هنری

تحلیل آثار هنری

تصاویر بیشتر