سایه وی است

جزییات

سایه وی است

قیمت عادی: 200.000 ریال

-30%

قیمت ویژه: 140.000 ریال


عکاس امید سریری، کیارنگ علایی، نعما محمدیان روشن
تعداد صفحات ۱۱۲ صفحه
قطع خشتی کوچک
تیراژ ۱۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۴
انتشارات آهنگ قلم
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۲۲۵-۱۱۵-۲

شرح

 سایه وی است عنوان کتابی است دربرگیرنده ۴۲ عکس از: «امید سریری، کیارنگ علایی و نعما محمدیان روشن» 

طراح گرافیک کتاب آریا کسایی است و عنوان کتاب ملهم از غزل شماره ۲۱۴۷ مولوی در دیوان شمس است.


کتاب با یادداشت‌هایی درباب عکاسی موبایلی به قلم عکاسان کتاب آغاز می‌شود. در نوشتار آغازین می‌خوانیم:


«عکس‌هایی که از انسان گرفته می شوند، بر یک موجودیت واضح دلالت دارند. عکس اما اگر از کسی باشد که محبوب‌مان باشد، مساله پیچیده‌تر می‌شود. این پیچیدگی، ورای سندیت ساده عکس است و از اضافه شدن بُعدی جدید به عکس حاصل می‌گردد: زمان. در این‌حالت، زمان بر موجودیت غلبه می‌کند و آن را دستخوش تغییر می‌کند. سوال مهم این خواهد بود که عکس در چه زمانی گرفته شده است؟ از آن زمان تاکنون چند سال گذشته است؟ الان، آن افراد در چه سنی و در چه شرایطی هستند؟»

 ‌

امید سریری

 

«عکاسی از طریق دوربین های موبایل تکرار تاریخ است؛ بازگشتی شکوهمند به سال ۱۹۰۰ و عرضه دوربین های یک دلاری برونی کداک که خیلی ها را شیفته عکاسی کرد. رجعتی دوباره به خصیصه های بصری عکس های دوربین پین هول و میل ساکنین امروز زمین به استفاده از همه آن چیزهایی که در ابتدای تاریخ عکاسی ضعفی آشکار در ثبت عکس محسوب می شد و اکنون به فیلترهایی محبوب در نرم افزارهای موبایلی بدل شده است. آیا انسان به این وسیله می خواهد نسبت خود را به گذشته یادآور شود؟ یا در پی معنادار کردنِ بی واسطه زیستنِ بیهوده امروز است که سرعت رشد تکنولوژی در آن از ادراک ذهنی بشر فراتر رفته است.»

 

کیارنگ علایی

 

«درعکاسی از گوشه و کنار شهر به دنبال دنیایی از نادیدنی ها هستیم، دنیایی که بتوان به واسطه عکس، آن ها را دید. شاید به گونه ای؛ تغییر در روال دیدن معمول. دیدن ترکیبی از عناصر که در حالت معمول چیزی برای دیدن ندارند ولی در عکس، دیدنی می شوند. لحظاتی که مثل برق و باد می گذرند و محو می شوند در خود بی نهایت ترکیب دیدنی دارند، ترکیبی از اشیا، آدم ها، نورها، سایه ها، و رنگ ها»

 

 نعما محمدیان روشن

سایه وی است

سایه وی است

تصاویر بیشتر