روزهای انقلاب

جزییات

مجموعه‌ای از عکس‌های عکاس فرانسوی؛ میشل ستبون از رخدادهای دوران انقلاب ۱۳۵۷

قیمت عادی: 1.350.000 ریال

-5%

قیمت ویژه: 1.280.000 ریال


مترجم مجتبی احمدخان
عکاس میشل ستبون
تعداد صفحات ۳۳۶ صفحه، مصور (بخشی رنگی)
قطع رحلی – جلد گالینگور با کاور
تیراژ ۳۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۵
انتشارات انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۹۵۲۲۸-۲-۸

شرح

این کتاب با نمایش بیش از ۲۷۰ عکس سیاه و سفید و رنگی، رخدادهای دوران انقلاب ۱۳۵۷ را بر اساس سیر وقایع و پیروزی انقلاب اسلامی روایت می‌کند.

هدایت‌الله بهبودی در مقدمه‌ی این کتاب می‌نویسد: «سخن راندن از انقلاب اسلامي ايران هم آسان است و هم سخت. يکي از سختي‌ها اين است که، نسل نو با همان نگاه بي‌واسطه‌ي پدران‌شان به آن پيروزي بزرگ نمي‌نگرند. آنان از سنگلاخ‌هاي دوران مبارزه، قلب‌هاي پرتپش پنهان شده در مخفي‌گاه‌ها، از چشمان بسته‌اي که در کميته مشترک ضد خرابکاري باز مي‌شد، از شکنجه‌هاي تن‌سوز، از تبعيدها، زندان‌ها، اعدام‌ها، از خفقان توزيع شده در گلوي آدم‌ها، از نگاه سراسر تحقير يک مستشار چشم آبي به يک ملت خبر ندارند. آن‌ها نمي‌دانند که قدرت تلفن‌هاي دو سفارت‌خانه‌ي امريکا و انگليس از حاکم کاخ نياوران بيشتر بود.

برگي که در نيمه دوم سال ۱۳۵۷ در اين فلات کهن‌سال ورق خورد، فقط جابه‌جايي حکومت، امري که در پهنه‌ي تاريخ ايران، پي از پي هم روي داده است، نبود. کسي نرفت تا فرد ديگري جايش بنشيند. ايلي جاي طايفه‌ي ديگري را نگرفت. تاج و تخت، دست به دست نشد. ملتي فرودست، نظامي را که فرادستي خود را به ارث مي‌گذاشت به زير کشيد و براي نخستين بار اهرم‌هاي قدرت را به دست گرفت.

اين ملت اگر پيش از دوره‌ي پهلوي، رعيت پادشاهاني بود که خود را واسطه بين زمين و آسمان مي‌پنداشتند، در زمان پهلوي، محکوم دو پادشاهي بود که با دستان کودتا تاجگذاري کردند؛ حاکماني که امتياز استقلال‌شان صفر بود و در وابستگي شاگرداني ممتاز بودند. اما نشان دادن بزرگي انقلاب و بهايي که براي نگهداري آن پرداخت شده غيرممکن نيست.

هر چند زمان به زيان اين خواست حرکت مي‌کند، اما مي‌توان چشم نسل نو و نسل‌هاي بعدي را به آن‌چه که پدران‌شان ديدند روشن کرد. نگاه به عکس‌ها و تصاوير به جاي مانده از آن دوران يکي از چشم‌روشني‌هاي در دست است.»


درباره عکاس:
ميشل ستبون فعالیت حرف‌های خود را با حرفه معماری آغاز نمود و در سال ۱۹۷۸ به عکاسی روی آورد تا در کسوت عکاس خبری و جنگ، حوادث کشورهای ایران، السالوادور، افغانستان، پاکستان و دیگر نقاط را برای آژانس سیپا و سپس بلک استار پوشش دهد. در پایان دهه هشتاد میلادی، وی کار خود را با پروژ ههای عکاسیِ بین المللی در مغولستان، هنگ کنگ و آلبانی برای آژانس‌های رافو و سیگما آغاز کرد. در سا ل ۱۹۹۰ تصمیم گرفت بار دیگر به عنوان عکاس آزاد روی پروژ ه‌های بلندمدت تمرکز کند و فعالیت او در این زمینه همچنان ادامه دارد. تاکنون مجموعه عکس‌های او در نشریاتی نظیر نیویورک تایمز، ژئو، لایف، پار یماچ و غیره منتشر شده و یازده جلد کتاب از او به چاپ رسیده است. ستبون در کنار عکاسی خبری به عکاسی هنری و چاپ کتاب نیز مشغول بوده و عکس‌هایش در سراسر جهان به نمایش درآمده اند.

روزهای انقلاب

روزهای انقلاب

تصاویر بیشتر