عکاسی - نشر ماهی

جزییات

نوشته‌ی استیو ادواردز
140.000 ریال


نويسنده استیو ادواردز
مترجم مهران مهاجر
تعداد صفحات ۲۲۴ صفحه، مصور سیاه و سفید
قطع پالتویی کوچک
تیراژ ۱۵۰۰
نوبت چاپ چهارم / ۱۳۹۶
انتشارات ماهی
شماره شابک ۹۷۸-۹۶۴-۲۰۹-۰۴۰-۲

شرح

استیو ادواردز در مقدمه‌ی کتاب خود می‌نویسد:
 

«در این کتاب مختصر هیچ نکوشیده‌ام تا شرحی جامع از عکاسی به دست دهم. در عوض کوشیده‌ام تا به برخی شرایط بنیادینی بپردازم که باعث بروز ارزش‌ها و معیارهایی شده‌اند که ما آن‌ها را عموما به عکس و عکاسی نسبت می‌دهیم. در این رویکرد تاکید بر تمایزگذاری میان هنر و مستند نگاری است. همچنین در تنظیم مطالب کتاب به جای منطق زمانی از منطق موضوعی بهره برده‌ام و بنابراین، اطلاعات مربوط به نحوه تحول عکاسی در کل کتاب پراکنده است.

هدفم آن بوده است که اطلاعات مشخص و خاص را در چارچوبی عام‌تر قرار دهم. امیدوارم که نتیجه این رویکرد متنی زنده‌تر و واقعی‌تر درباره عکاسی باشد، اما ممکن است خواننده حس کند که عملا خودش باید برخی تکه‌ها را به هم پیوند بزند.

در فصل نخست برای معرفی عکاسی از گم شدن آن سخن می‌رود. فصل دوم و سوم مکمل هم هستند و در آن‌ها به موضوعات و مضامینی پرداخته شده که به تقسیم بندی میان «عکس به مثابه‌ی سند» و «عکس به مثابه‌ی تصویر» مربوط می‌شوند. در فصل چهارم و پنجم تقریبا همین مسیر پی گرفته شده، اما سمت گیری نظری در آن‌ها پر رنگ‌تر است. در فصل آخر به کاربرد‌ها و مصارف عکاسی پرداخته شده و در آن تاملاتی درباره‌ی فرهنگ کالایی و خاطره مطرح می‌شود.»
 

فهرست:
 

۱- گم شدن عکاسی

۲- عکس به مثابه‌ی سند

۳- عکس به مثابه‌ی تصویر

۴- عکس چیست؟

۵- دستگاه عکاسی و تصویر آن

۶- خیال و خاطره

عکاسی - نشر ماهی

عکاسی - نشر ماهی

تصاویر بیشتر