نشانه شناسی عکاسی

جزییات

در جستجوی نمایه
275.000 ریال


نويسنده گوران سونسون
مترجم مهدی مقیم‌نژاد
تعداد صفحات ۲۷۲
قطع وزیری
تیراژ ۵۵۰
نوبت چاپ سوم / ۱۳۹۶
انتشارات علم
شماره شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۰۵-۲۹۰-۲

شرح

در مقدمه‌ی کتاب «نشانه‌شناسی عکاسی» می‌خوانیم:

در بخش نخست این پژوهش، بحث‌ها بر سر این پیش فرض خواهد بود که نشانه‌شناسی، جدای از تثبیت طبیعت نشانه تصویری، باید قادر به بازگویی چگونگی تفاوت اینگونه نشانه‌ها نیز باشد. به عنوان مثال، اینکه نشانه ی عکاسی به چه کیفیتی از نشانه‌های طراحی و نقاشی متمایز می‌شود. به همین منظور، به بررسی شماری از تحلیل‌های عمده‌ای خواهیم پرداخت که تاکنون در حوزه ی نشانه‌شناسی بصری شکل گرفته‌اند و از این طریق سعی می‌کنیم که در مرتبه نخست، حدود دامنه پیش فرض این تحلیل‌ها و تفاوت آن را در مورد انواع مختلف تصاویر مشخص کنیم و آن را در قالب چند مدل تجسم بخشیم و در مرتبه ی دوم، بر این نکته تاکید کنیم که نتایج این تحلیل‌ها، حتی زمانی که بر مبنای مدل‌های مشابهی باشند، تا چه حد از هم دورند. بنابراین در فصل نخست، به شکلی عمومی نشانه‌شناسی عکاسی را در مورد بازبینی قرار می‌دهیم و سپس، با افزودن چند اثر تجربی، نگاه نقادانه‌ای خواهیم داشت به مقالاتی که در برابر تحلیل نظام موضع گرفته‌اند.

فصل دوم شامل نوشتارهای تحلیلی است. نخست، بازنگری و تحلیل دوباره ی عکسی از کارتیه برسون که فلوچ مورد مطالعه قرار داده بود و دوم، بررسی دقیق و عمیق دو عکس بسیار متفاوت از فلورنس هنری و من ری که کراوس تفاسیر بسیار سطحی و مشابهی از آن‌ها کرده بود.

و سپس، در فصل سوم، به بحث در مورد نظریه‌های عجیب دوبوآ و کراوس خواهیم پرداخت که معتقدند مارسل دوشان و نقاشان پسا مدرن شالوده ی نمایه‌ای عکاسی را از آن خود کرده‌اند.

در این میان نیز، سعی خواهیم کرد به مثال‌هایی از گروه‌های نشانه‌ای تصاویر هدفمند و مجراهای ارتباطی بپردازیم که از تصویر عکسی در آن بهره گرفته شده است.

نشانه شناسی عکاسی

نشانه شناسی عکاسی

تصاویر بیشتر