مدیریت منابع عکس

جزییات

یک راهنمای عملی برای مدیریت مجموعه‌های تصویری

150.000 ریال


نويسنده مارگوت نوت
مترجم فرحناز اسماعیل بیگی
تعداد صفحات ۱۷۲ صفحه، مصور
قطع وزیری
تیراژ ۱۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۵
انتشارات آبان
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۷۳۴۳-۴۹-۴

شرح

در این کتاب، عکس به عنوان موضوعی مطرح می‌شود که ارزش استنادی دارد و منبعی برای پژوهش، نشر، نمایشگاه و تدریس است نه به عنوان چیزی که تنها ارزش هنری دارد.

این کتاب به ابداعات موجود در عکاسی دیجیتال می‌پردازد، از انتخاب سوژه تا دسترسی و حفاظت از آن با تاکید بر تجهیزات دیجیتالی و اهداف کار. خوانندگان کتاب با مطالعه آن با روند دیجیتالی شدن از ابتدا تا انتها آشنا می‌شوند و نیازهای آنان در این زمینه تا حدودی برطرف می‌شود.

با توجه به اینکه موضوع هر یک از مجموعه‌ها متفاوت است لذا از روش‌های یکسانی برای سازماندهی و مدیریت آن‌ها استفاده نمی‌شود. علاوه بر آن هنگامی که درباره فناوری می‌نویسیم با این مسئله مواجه می‌شویم که منابع، سخت افزار‌ها، استانداردهای موجود و جزئیات دیگر به سرعت تازگی خود را از دست می‌دهند و با گذشت زمان پیش نمی‌روند.

گرچه نام کتاب «راهنمای عملی» است ولی ابتدا باید یک درک تئوریک از مقوله عکس داشت، زیرا گام نخست و پیش نیازی برای راهنمای عملی است. هدف کتاب این است که موازنه‌ای بین این دو یعنی تئوری و عمل ایجاد کند. این کتاب دارای ۳ ضمیمه است که اطلاعات مربوط به موضوع را در اختیار خواننده قرار می‌دهد:

ضمیمه A: ارائه طرح‌های دیجیتالی که سوالاتی را در ذهن خواننده بر می‌انگیزد و به او در ارائه طرح‌های دیجیتالی کمک می‌کند.
ضمیمه B: خلاصه‌ای از اصطلاحات مربوط به مجموعه‌های عکس و مفهوم آن‌ها که به خواننده کمک می‌کند چگونه مجموعه‌های عکس دیجیتال و آنالوگ را سازماندهی کند.
ضمیمه C: فهرستی از منابع آنلاین و چاپی برای برخی موضوعات که برای خوانندگان علاقه‌مند می‌تواند مفید باشد.

فهرست:


- مقدمه
- تاریخ تصویر عکاسی
- مبانی تصویر دیجیتال
- مسائل مربوط به تصویر در عکاسی
- مدیریت مجموعه های تصویر عکاسی
- مدیریت اطلاعات و فرا داده ها
- رقمی سازی

مدیریت منابع عکس

مدیریت منابع عکس

تصاویر بیشتر