گزارش یک زندگی

جزییات

گزیده عکسهای نصرالله کسرائیان

1.600.000 ریال

موجود نیست


عکاس نصرالله کسرائیان
تعداد صفحات ۳۴۸ صفحه، مصور رنگی با جلد گالینگور
قطع رحلی
تیراژ ۲۰۰۰
نوبت چاپ ۱۳۹۴
انتشارات نظر
شماره شابک ۹۷۸۶۰۰۱۵۲۱۸۷۴

شرح

گزارش یک زندگی، مروری نسبتاً همه جانبه بر عکس‌های نصرالله کسرائیان است که در طی پنجاه سال گرفته شده است. بخشی از تصاویر حاضر در کتاب قبلی او به چاپ رسیده است و بخشی دیگر عکس‌هایی است که نخستین بار در این کتاب ارائه می‌شود.

کسرائیان در مورد کتاب خود اینگونه عنوان کرد:

«در این اوضاع و احوال باز هم کتابی منتشر کرده‌ایم. مسئولیتش به گردن ناشر است. فکر می‌کردم آخرین پروژه‌ام «در کوچه‌های جهان۲» باشد. چندتایی از عکس‌های قابل‌چاپش را در انتهای کتاب آورده‌ام. امکان چاپش نیست. رهایش کرده‌ام. سانسور قد آدم را کوتاه می‌کند، بلندقد نیستم، اما کوتاه‌تر از این هم نمی‌توانم بشوم. «گزارش یک زندگی» صرفا کلاژی از کتاب‌های قبلی نیست. البته بخشی از عکس‌ها قبلا در کتاب‌های مختلف با تیراژهای بسیار متفاوت چاپ شده‌اند، بعضی از این کتاب‌ها را دیگر گمان نکنم بتوانم تجدیدچاپ کنم. بخش دیگر عکس‌هایی است که یا تازه‌ پیدایشان کرده‌ام یا این اواخر گرفته‌ام. اما مهم‌تر از همه اینها، هدف از تدوین کتاب نشان‌دادن تصویری کلی از سیر کاری عکاس در زمانی به درازای نزدیک به نیم‌قرن بوده است؛ کاری که تک‌تک کتاب‌ها از پس آن برنمی‌آمدند».

 بیژن فرهنگ دره‌شوری درباره او می‌گوید:

سه و نیم میلیون کیلومتر سفر شوخی نیست، آن هم در زمانی که از جاده‌های امروز خبری نبوده، بدون کمک گرفتن از کسی یا نهادی، بدون داشتن مجوز رسمی برای کار، با ماشین‌های ارزان قیمت. کسراییان عرض کویر لوت را زمانی طی کرده که جاده بین شهداد و نهبندان ساخته نشده بود، کویر مرکزی را وقتی بارها از زیر پا به در کرده که جاده‌ای نداشته، رگ منار را وقتی با لادا رفته که لندرور نمی رفته، روستای پلنگان را سی سال پیش از آن که به جاذبه ای توریستی بدل شود عکاسی کرده است؛ او نزدیک به نیم قرن با مردمان سرزمینی که به آن عشق می‌ورزیده زندگی کرده است؛ در کنار کرد و بلوچ و ترکمن و لر و قشقایی خوابیده. من می‌دانم او چه کشیده و چه دیده، سه و نیم میلیون کیلومتر سفر شوخی نیست. 


گزارش یک زندگی

گزارش یک زندگی

تصاویر بیشتر