ایتالیایی ها و عکاسی در ایران

جزییات

معرفی چهار عکاس ایتالیایی و شرح فعالیت مربوط به عکاسی آن‌ها در ایران
80.000 ریال

موجود نیست


نويسنده محمد رضا طهماسب پور
تعداد صفحات ۱۰۱ صفحه، مصور رنگی
قطع رقعی
تیراژ ۲۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۸۵
انتشارات قو
شماره شابک ۹۷۸-۹۶۴-۸۲۲۸-۶۸-۷

شرح

در این گفتار تلاش نگارنده بر آن است تا فعالیت‌های مربوط به عکاسی ایتالیایی‌ها در ایران، در فاصله زمانی سالهای ۱۸۶۲ - ۱۸۵۳ م / ۱۲۷۹ - ۱۲۷۰ ق. بر اساس منابع نوشتاری و اسناد و آلبوم‌های باقیمانده از دوران قاجار، به ویژه آلبوم خانه سلطنتی کاخ گلستان در تهران که بزرگ‌ترین مجموعه عکس‌های مربوط به زندگی در ایران قرن نوزدهم را در خود جای داده است، مورد بررسی و کنکاش قرار گیرد.
 

ترتیب معرفی این افراد بر پایه سابقه شروع کار آنان در زمینه عکاسی در ایران است و در معرفی هر شخص، تلاش شده است تا بیشترین آگاهی‌های بدست آمده درباره‌ی آن‌ها و کارهایی که به انجام رسانده‌اند مورد نظر قرار گیرد. سبب ساز نگارش این کتاب، انتشار آلبومی بود که عکس‌های آن را لوییجی مونتابونه، عکاس ایتالیایی از ایران تهیه کرده و نسخه‌ای از آن، اکنون در کتابخانه سلطنتی شهر لاهه در هلند، نگهداری می‌شود. پیش از انتشار این آلبوم، از نگارنده و چند پژوهشگر اروپایی نیز خواسته شد تا مقاله‌هایی پیرامون آلبوم و شرح حال مونتابونه نوشته شود.
 

مقاله‌ی محمدرضا طهماسب‌پور در این کتاب؛ گفتاری شد کوتاه و مختصر در معرفی چهار تن عکاس ایتالیایی و شرح فعالیت مربوط به عکاسی آن‌ها در ایران، که در پایان این کتاب، به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است. جستجو‌ها و پژوهش‌های بعدی درباره عکاسان ایتالیایی در ایران سبب شد تا کتابی که در پیش رو دارید، به صورتی گسترده‌‌تر، همراه با اسناد و مدارکی تازه یافته و عکس‌هایی بیشتر، در اختیار خوانندگان قرار گیرد.

ایتالیایی ها و عکاسی در ایران

ایتالیایی ها و عکاسی در ایران

تصاویر بیشتر