ایران عصر قاجار

جزییات

از دید مونتابونه عکاس ایتالیایی
600.000 ریال


نويسنده شهریار عدل، کارلوچرتی، محمد ستاری
مترجم منصوره دهقان سلماسی
مولف مژگان طریقی
تعداد صفحات ۱۸۴ صفحه، مصور رنگی
قطع رحلی بزرگ
تیراژ ۲۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۰
انتشارات فرهنگسرای میردشتی

شرح

مژگان طریقی گرد آورنده اثر در مقدمه‌ی آن نوشته است:

«آلبوم فوق شامل ۷۱ عکس از مونتابونه است که با اندک تفاوتی در عکس‌ها در سه نسخه چاپ شده است. دو نسخه‌ی آن در کاخ گلستان، که ۶۲ عکس دارد و یک آلبوم در موزه مارچیانای ونیز نگهداری می‌شود. هر آلبوم بنا بر اهدا آن به افراد مختلف عکسهایی اضافه یا کم شده است. در آلبوم موجود در کاخ گلستان عکسی از بانوان موجود نیست در حالی که در آلبوم فوق ۴ عکس از بانوان گنجانده شده که سه نفر آن‌ها ایتالیایی و یک عکس از بانوان ارامنه اهل تفلیس است. عکس‌های دیگر با مضامینی چون – مناظر شهری – فرهنگ اجتماعی مردم – بناهای تاریخی و مرمت و بازسازی بنا‌ها و پوشش مردم – سلسله مراتب اجتماعی و طبقاتی مردم و مشاغل – فضاهای مختلف که نشانگر ارزش و رتبه شغلی و خانوادگی آنهاست عکاسی شده‌اند. برخی از عکس‌ها بطور هنرمندانه‌ای رنگ شده‌اند که اصطلاحا به آن دست رنگ می‌گویند، که در دو نسخه سیاه و سفید و رنگ شده در آلبوم موجود است.»
 

درباره عکاس:

خانواده لوئیجی مونتابونه همگی به شغل عکاسی اشتغال داشتند. وی مهم‌ترین عضو این خاندان بود که عکاسی را در شهر تورین ایتالیا جان تازه‌ای بخشید.
تاریخ تولد مونتابونه دانسته نیست. وی در سال ۷۷-۱۲۷۶ قمری / ۱۸۶۰ میلادی استودیوی عکاسی خود را در تورین گشود. پس از رونق گرفتن کارش، شعباتی از عکاسخانه‌ی خود را پس از ۱۸۷۰، در شهر‌های میلان، فلورانس و رم گشود. مونتابونه در سال ۱۸۷۷ فوت کرد.

ایران عصر قاجار

ایران عصر قاجار

تصاویر بیشتر