هزار کوچه تنهایی

جزییات

عکس‌های «مرجان یزدی» از شهر تاریخی یزد

520.000 ریال


نويسنده با مقدمه‌ای از پیام شمس‌الدینی
مترجم سهراب مهدوی
عکاس مرجان یزدی
تعداد صفحات ۱۳۲ صفحه، مصور رنگی / کاغذ گلاسه
قطع خشتی
تیراژ ۱۶۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۵
انتشارات نظر
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۱۵۲-۲۱۴-۷

شرح

در بخشی از مقدمه‌ی این کتاب به قلم «پیام شمس‌الدینی» می‌خوانیم:

هزار کوچه تنهایی راهنمایی برای گردشگری نیست. در این کتاب هیچ پیشنهاد خاصی برای جهانگردان دیده نمی‌شود. در اینجا ما با درونی ترین هسته شهر روبه‌رو هستیم؛ همان که این روزها از آن با نام بافت تاریخی یاد می شود. در این مجموعه سیلانی آرام و روان از بیرونی ترین پوسته‌ها ما را به سمت ژرف ترین لایه های درون می برد: از خیابان به کوچه به گذر به ساباط به کریاس؛ و پس از آن با پدیداری ناب روبه‌رو می شویم به نام یزد.

به عبارتی دیگر، این عکس‌ها مجموعه‌ای نشان دهنده میراث فرهنگی یا معماری یزد نیست بلکه پروژه‌ای اجتماعی است که به مردم یزد یا به طور خاص‌تر به مردمی که در بافت سنتی زندگی می‌کنند، می‌پردازد. مجموعه به جای دید شرق‌شناسی، مخاطب را دعوت به دیدن از درون می‌کند. 
 
درباره عکاس: 

مرجان کوچک یزدی، متولد ۱۵ مهر ۱۳۶۶، عکاس ایرانی و دانش آموخته‌ی رشته عکاسی از شهر ونکوور کانادا، پس از اتمام تحصیل تصمیم گرفت برای انجام پروژه‌ای شخصی در مورد زادگاهش، یزد، به ایران بازگردد. او بیش از یک سال به جستجو و شناخت بافت قدیمی شهر پرداخت. همین باعث شد بیشتر و بیشتر به فرهنگ ناب و خالص آن مردم پی ببرد. او چنین می‌اندیشد که با ثبت زندگی و فرهنگ مردم در بافت قدیمی می‌توان مانع کم رنگ شدن و از بین رفتن آن شد، هرچند نفوذ زندگی مدرن در این بافت سنتی انکارناپذیر است.
 

عکس‌هایی از این مجموعه در جشنواره عکس مسکو (بخش «سبک زندگی»، اکتبر ۲۰۱۴) حائز رتبه اول شده‌اند و همچنین جزء عکس‌های برگزیده مسابقه بین المللی عکس سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ شده است.

هزار کوچه تنهایی

هزار کوچه تنهایی

تصاویر بیشتر