انقلابیون

جزییات

کتاب عکس مستند از برخی از مهمترین رخدادهای انقلاب ۵۷ و دهه بعدی

قیمت عادی: 1.350.000 ریال

-11%

قیمت ویژه: 1.200.000 ریال


نويسنده با مقدمه‌ای از توماس اردبرینک
عکاس کاوه کاظمی
تیراژ ۱۵۰۰ نسخه
نوبت چاپ اول/ ۱۳۹۶
انتشارات نظر
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۱۵۲-۲۱۳-۰

شرح

در مقدمه کتاب به قلم کاوه کاظمی آمده است:


انقلابیون کتابی در عکاسی مستند است که به برخی از مهمترین رخدادهای انقلاب ۵۷ و دهه بعدی می‌پردازد.۱ دهه‌ای که با تغییرات مهم و زیربنایی در ساختار سیاسی و اجتماعی ایران همراه بود.

این مجموعه، دستچینی است از میان صدها عکس که با نگاهی شخصی و مانند ناظری بی‌طرف ثبت شده‌اند. همواره در این کتاب برآن بوده‌ام از عکسهای کلیشه‌ای و صرفاً خبری اجتناب کنم. در آن زمان وجود من سرشار از شور و شوق عکاسی و ماجراجویی در فضایی ناشناخته بود. زمانی که عکاسی حال و هوای دیگری داشت و استفاده از فیلم سیاه و سفید لذتی وافر۲. ایده‌ی این کتاب هم از مجموعه آرشیو نگاتیوهای سیاه‌وسفید آن دوره نشأت می‌گیرد.

وقتی در مهر ماه سال ۱۳۵۷، پس از پایان تحصیلات در رشته‌ی عکاسی به ایران بازگشتم، هرگز فکر نمی‌کردم خود را در میان سیل خروشان آحاد مردم، که خواستار سقوط رژیم شاهنشاهی بودند، بیابم.


پیش از انقلاب یک دوست به من توصیه کرده بود در کار حرفه‌ای همیشه بی‌طرف بمانم و راه مستقیم را پی بگیرم. این جمله تا به امروز سرلوحه‌ی کار و زندگی‌ من بوده است. همیشه دوست داشتم مجموعه‌ای از عکس‌های خود از ایران را منتشر کنم، ولی هیچ عجله‌ای هم برای این کار وجود نداشت. به نظرم حالا وقتش رسیده است.


با اینکه چندین سال برای ادامه‌ی کار عکاسی در فرانسه ساکن بودم، ولی همیشه برایم مهم بود که حضوری مستمر در ایران داشته باشم و تصور اینکه به هر دلیلی از وطن دور بمانم و امکان بازگشت را نداشته باشم برایم ناممکن بود. به همین دلیل سالانه چند بار به ایران سفر می‌کردم. اینک، با تحولات اخیر و نیاز و اشتیاق نسل جوان و حتی قدیمی‌ترها به رؤیت و شناخت وقایع آن دوران، این مجموعه منتشر می‌شود.


پشت تک‌تک این تصـاویر خاطـرات و ماجـراهایی وجود دارد، ولی از داستان‌سـرایی و شـرح غیر‌ضروری عکس‌ها اجتناب کردم و صرفاً آنها را در برابر دیدگان شما قرار می‌دهم.


باور دارم که عکس‌ها، خود با بیننده ارتباط برقرار می‌کنند.

 

کاوه کاظمی
تهران، بهار ۱۳۹۶


۱
. عکس‌ها به‌ترتیب زمانی چیده نشده‌اند، با توجه به فاصله‌ی زمانی از دوران انقلاب تا کنون، امکان خطاهایی در درج دقیق تاریخ‌ها وجود دارد.
۲. به‌جز دو اسلاید رنگی که برای حفظ تداوم کتاب از برگردان آن به عکس سیاه و سفید استفاده شده است. 

انقلابیون

انقلابیون

تصاویر بیشتر