دیده و درون

جزییات

یازده گفتگو درباره‌ی عکس و عکاسی به اهتمام کوروش ادیم

قیمت عادی: 200.000 ریال

-15%

قیمت ویژه: 170.000 ریال


مولف کوروش ادیم
تعداد صفحات ۲۰۷
قطع وزیری
تیراژ ۱۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۵
انتشارات قو
شماره شابک ۹۷۸-۹۶۴-۱۵۶-۰۴۴-۹

شرح

کتاب «دیده و درون» حاصل گفتگوی کورش ادیم؛ عکاس معاصر ایرانی با یازده تن از اصحاب هنر، ادبیات و علوم انسانی پیرامون عکس و عکاسی که جز دو مورد مابقی طی سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ انجام شده است.

کورش ادیم در ابتدای این کتاب در مطلبی با عنوان «همچون مقدمه» می‌نویسد :«سالهاست که اهل نظر در باب ضرورت گفتگو و تبادل نظر با اصحاب هنر، ادبیات و علوم انسانی در مباحث مربوط به عکاسی سخن گفته‌اند و در میزان تاثیرش در رشد و توسعه ی متقابل تاکید کرده‌اند.

نقش بینارشته‌ای عکاسی در این میان غیر‌قابل انکار است و فقدان نهاد‌های رسمی و غیر‌رسمی که در جهان اول وظیفه‌ی ارتباط دهنده دو سوی این گفتمان را به عهده دارند، در سال ۱۳۷۴ مرا به انجام این گفتگوها و انتشار آن واداشت . کار برنامه ریزی و اجرای مجموعه‌ی پیش رو از سال ۱۳۷۴ آغاز شد و جز دو مورد بقیه تا سال ۱۳۷۷ به پایان رسید و برخی نیز تا اواسط دهه ی ۸۰ در مطبوعات روز منتشر شد.

طبیعی است پرسش‌ها از دغدغه‌های شخصی من منشا گرفته است و طرح آن و خوانش پاسخ‌ها برای برخی گرایش‌های عکاسی راهگشاتر می‌کند. هرچند تحولات شگرف و اساسی طی ۲۰ سال اخیر عکاسی و سازوکارِ آن نیز دستخوش تغییرات بنیادی کرده است (که دوره‌ی گذار از آنالوگ به دیجیتال مصداق بارز و قطعی آن است) اما بسیاری از پرسش‌های طرح شده و پاسخ‌های ارائه شده امروزه نیز کارآمد و قابل برسی است. علاوه بر این کنکاش رای و نظر اصحاب فرهنگ در آن بازه زمانی به کار پژوهندگان و جستجوگرانِ آینده خواهد آمد.»

دیده و درون

دیده و درون

تصاویر بیشتر