مواجهه اتفاقی

جزییات

مجموعه عکس‌های گروه «هیکاری کریتیو»

100.000 ریال


عکاس گروه هیکاری کریتیو: آکو سالمی، مارینا سرسیل، کیو ساکاماکی و اریک منچر
قطع خشتی کوچک ۱۵.۵×۱۶.۵
انتشارات نظر

شرح

مواجهه اتفاقی مجموعه عکس‌های چهار عکاس، از چهار نقطه متفاوت جهان است. این گروه با عنوان «هیکاری کریتیو / Hikari creative » ایجاد شد تا با عکس‌هایشان و عکس‌هایی که انتخاب می‌کنند و نمایش می‌دهند، شواهدی بصری از حقایق و اتفاقات را بیان کنند، اتفاقاتی که خودِ زندگی هستند و ما را به پیش می‌برند.

در مقدمه‌ی کتاب مواجهه اتفاقی آمده است:

«در مواجهه اتفاقی، وقایع به صورت تصادفی رخ می‌دهند و نه بر اساس نقشه از پیش تعیین شده. برخی از این تغییرات تاثیر کمی بر ما دارند و برخی تاثیر ماندگارتری باقی می‌گذارند. عکاسی در ذات خود، تجسمی از هر دو اتفاق است: یک ثبت بصری از رخدادی لحظه‌ای است که می‌توان آن را تا ابد دید. وقایع اتفاقی نیازمند مشاهده دقیق هستند. ممکن است متوجه رخدادهایی که ارزش توجه دارند و لحظاتی که در کسری از ثانیه می‌گذرند، نشویم. هشیاری دائم، کلید برتری است. اریک منچر یکی از اعضای گروه هیکاری کریتیو می‌نویسد:«اگر واقعا توجه کنیم، شاهد جذاب‌ترین تئاترهای خواهیم بود که توسط شخصیت‌های عجیب زندگی واقعی اجرا می‌شوند و داستان‌هایی از زندگی با تمام احساس و شور و تاثیرات متقابلش روایت خواهد شد.»

نعما محمدیان روشن درباره‌ی این کتاب می‌نویسد:

«تاکید پروژه هیکاری کریتیو بر فرم، نور، رنگ و مجموعاً عناصر زیبا‌شناسی کلاسیک عکاسی، این رمزگان را به بیننده منتقل می‌کند که عکس‌ها چندان نیازمند تفسیرهای آن چنانی و معناسازی نیستند بلکه تمایل دارند همانگونه رام نشدنی و آزاد باقی بمانند بدون آنکه بخواهیم آن‌ها را در حصار محتوا/معنا محدود کنیم. بی‌واسطگی ناب، غیرقابل ترجمه و حسی عکس‌ها، به خاطر آن به بیننده منتقل می‌شود که اصول ابتدایی بصری در عکس‌ها به خوبی رعایت شده است. هیکاری در اصل یک کلمه ژاپنی به معنای نور است. شاید این نام و تاکید بر نورد در عنوان این حرکت، خود نشانه‌ی تمایل خالقان آثار این پروژه به وضوح باشد. وضوح اشیاء در نور. درک اشیاء به‌‌ همان شکلی که هستند بدون زوائد اضافی و بدون زنگارهایی که با تفسیر به آن‌ها متصل گردد.»

مواجهه اتفاقی

مواجهه اتفاقی

تصاویر بیشتر