اتاق روشن - فرشید آذرنگ

جزییات

یادداشت‌هایی در باب عکاسی
200.000 ریال


نويسنده رولان بارت
مترجم فرشید آذرنگ
تعداد صفحات ۱۹۲ صفحه / مصور سیاه و سفید
قطع رقعی
تیراژ ۳۰۰۰
نوبت چاپ هفتم / ۱۳۹۶
انتشارات حرفه نویسنده
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۹۰۰۹۳-۹-۸

شرح

«یادداشت‌هایی در باب عکاسی» پژوهشی است در مورد سرشت عکس‌ها، که با بررسی درون مایه‌های حضور و غیاب و رابطه میان عکاسی، تئا‌تر، تاریخ و مرگ آغاز می‌شود. آن‌ گاه هنگامی که بارت در عکسی از دوران کودکی مادرش تامل می‌کند، این کتاب ذهن خود او را باز می‌تاباند.
اتاق روشن که کمتر لحنی انتقادی دارد، آخرین اثر بارت و زیبا‌ترین و اندوه بار‌ترین کتاب اوست. حس کشف و بازگشت به دنیای از دست رفته، خواننده را با خود همراه می‌کند.

یادداشت مترجم:
در ترجمه حاضر، عنوان فرعی کتاب را بر پایه عنوان فرانسوی آن و قول بارت، به «یادداشت‌ها» برگرداندم؛ بخش‌هایی را هم به آن افزودم، از جمله: پیوست تصاویر، گفتگوهای کوتاهی از بارت در باب کتابش و عکاسی و نیز مقاله راهگشای ویکتور برگین که به بازخوانی اتاق روشن می‌پردازد.
از سویی با توجه به تغییر پسند فکری و نوشتاری و آگاهی احتمالی‌ام و بر پایه مطالب مختلفی که در مورد بارت و اتاق روشن در کتاب‌ها و نشریات مختلف به چاپ رسیده بود و با مطابقت پرحوصله متن فارسی با متن انگلیسی، کوشیده‌ام متنی دقیق، سلامت و سلیس ارائه دهم.

فهرست:
- درآمد/ مترجم
- بخش نخست: خاص بودن عکس، دسته بندی نشدن عکس، احساس به مثابه نقطه عزیمت، مجری فن شبح و تماشاگر، کسی که عکاسی می‌شود، تماشاگر: آشفتگی ذوق‌ها، عکاسی بهمثابه ماجرا، پدیدار شناسی اتفاقی و ...
- بخش دوم: غروب روزی، تاریخ به مثابه جدایی، بازشناسی، عکس باغ زمستانی، آن دختر کوچک، آریادنه، خانواده، مادر، آن-بوده-است، پز، پرتوهای درخشان رنگ، بهت و حیرت، تصدیق، ایستایی، مرگ سطح و ...
- بازخوانی اتاق روشن، ویکتور برگین
- پیوست ابزار 
- پیوست تصاویر 
جلد کتاب «اتاق روشن»، چاپ هفتم

جلد کتاب «اتاق روشن»، چاپ هفتم

تصاویر بیشتر

  • جلد کتاب «اتاق روشن»، چاپ هفتم
  • پشت جلد کتاب «اتاق روشن»، چاپ هفتم
  • جلد کتاب «اتاق روشن»، چاپ اول تا ششم