دوربین عکاسی

جزییات

آنسل آدامز با همکاری رابرت بیکر
90.000 ریال


نويسنده آنسل آدامز
مترجم پیروز سیار
تعداد صفحات 246 صفحه مصور
قطع وزیری
تیراژ 2000 نسخه
نوبت چاپ ششم / ۱۳۹۳
انتشارات سروش

شرح

بخشی از مقدمه مترجم
کتاب حاضر که چند سال پیش از مرگ نویسنده نامدار آن انسل آدامز انتشار یافت، در بر گیرنده شرح تجربیات گسترده وی در زمینه کار با دوربین‌ها و متعلقات مختلف عکاسی حرفه‌ای است، تجربیاتی که طی زمانی طولانی توام با کار عملی آفریننده در قلمرو عکاسی هنری حاصل آمده‌اند.
تسلط آدامز در شناخت و آموزش فنون پیچیده عکاسی حرفه‌ای، افزون بر استادی وی در کار آفرینش منظره‌های شگفت انگیز طبیعی، بی‌نیاز از شرح و تفصیل است، و کتاب حاضر که هر صفحه آن حاوی اطلاعات دقیقی است که تنها در طول سال‌ها کار پیوسته و اندیشیده حصول پذیرند، خود بهترین گواه این گفته است.
آدامز در قلمرو عملی عکاسی همچون منظره‌ گری توانا و با بینش که عکس‌هایش در زمره بر جسته‌ ترین تصویر‌های تاریخ عکاسی‌اند به شمار می‌آید، و در زمینه نظری عکاسی همچون پژوهنده‌ای موشکاف و دقیق که حاصل پر بار یافته‌های خود را بدون امساک در قالب کتاب‌هایی در اختیار دوستداران عکاسی نهاد و تجربیاتش را در طول سالهای متمادی تدریس در مرکزهای مختلف هنری در دسترس هنر آموزان این رشته قرار داد.
بی‌تردید انسل آدامز نخستین هنرمند آمریکایی است که عکاسی منظره را به مرزهای کمال فنی رساند. وی شیوه‌ای موسوم به «نظام ناحیه‌ای» را ابداع نمود که بنابر آن، موضوع به ناحیه‌ها یا زمینه‌هایی تقسیم می‌گردد و سپس شدت هر ناحیه به وسیله نورسنج اندازه گیری می‌شود. به این ترتیب عکاس قادر می‌گردد که از پیش کیفیت بازسازی رنگدرجه‌های عکس را کنترل کند.
آدامز که منحصرا به سوی عکاسی منظره گرایش نمود، توفیق یافت که حساسیت، مفهوم ترکیب تعادل را که احتمالا از موسیقی به میراث برده بود در آفرینش منظره‌های طبیعی به کار زند.
آدامز این کیفیت محتوایی را با دقت فنی و علمی فوق العاده‌ای در آفرینش اثر خود می‌آمیخت، به طرزی که پیش از عکسبرداری به طور دقیق و جزء به جزء پیش بینی می‌کرد که بخشهای مختلف موضوع مورد نظرش به چه نحو بر روی عکس ثبت خواهند شد. بدین سان منظره‌های شگفت انگیزی که آدامز از غرب آمریکا تهیه نمود، همچون کوه ویلیا مسن از مانزانار یا ماه بر روی هاف دم، کوشش پیوسته وی در ساخت دقیق و متعادل تصویر، و حساسیت و دلدادگیش را نسبت به نمادهای پر شکوه طبیعی نشان می‌دهند.
نمادهایی که آدامز همواره با بینایی ژرف خاص خود سعی داشت تا سیمای خیال انگیز آن‌ها را در حد کمال زیبایی و استحکام هنری باز سازد.
پیروز سیار

دوربین عکاسی

دوربین عکاسی

تصاویر بیشتر