درآمدی بر نظریه های عکاسی

جزییات

متون انتقادی مهم در زمینه عکاسی به زبان ساده
260.000 ریال

موجود نیست


نويسنده اشلی لاگرینج
مترجم حسن خوبدل
تعداد صفحات ۴۷۰ صفحه، مصور سیاه و سفید
قطع رقعی
تیراژ ۱۱۰۰
نوبت چاپ سوم / ۱۳۹۲
انتشارات شورآفرین
شماره شابک ۹۷۸-۹۶۴-۲۹۹۵-۴۶-۲

شرح

واژه «نظریه» برای عکاسان معمولا یادآور فرمول‌های علمی و یا متون انتقادی و تحلیلی دانشگاهی است که درک آن‌ها بسیار دشوار بوده و سرشار از اصطلاحاتی چون «گفتمانی»، «دال»، و «بینامتنی» است، اما این کتاب اساساً به چنین چیزهایی نمی‌پردازد، بلکه در برگیرنده متونی است که بسیار مفید و قابل فهم بوده، جذاب و انگیزه بخش هستند.
 

برخی از این نوشته‌ها به قلم عکاسانی است که اندیشه‌های آن‌ها درباره این رسانه حاصل تجربیات عملی دست اول آنهاست، برخی نیز حاوی واکنش‌های فلسفی نویسندگان برجسته، مجموعه داران، منتقدان و مفسران فرهنگی مختلف در این باره است، کسانی که با اشتیاق وافر حدودا در سی سال گذشته آموزه‌هایشان را در زمینه عکاسی به کار گرفته‌اند. لاگرینج که سال‌های پرداختش به کار تدریس، او را در موقعیت مناسبی نسبت به دیگران برای چنین کاری قرار می‌دهد، گلچینی از متونی را برگزیده است که در فهرست کتاب‌های درسی اغلب دانشگاه‌ها و مدارس عکاسی جای دارند.
 

این کتاب علاوه بر قراردادن هر کدام از متن‌ها در زمینه صحیح‌اش و توضیح دقیق در مورد پیش زمینه و آرایی که نویسندگان آن دنبال می‌کنند، یک راهنمای آموزشی است. بنابراین او متونی را انتخاب کرده است که بسیار خوب نوشته شده و قابل فهم‌اند و در آن‌ها از اصطلاحات بسیار تخصصی نقد و نظریه زیاد استفاده نشده است، متونی که معلوم است هدف نویسندگانشان روشنگری بوده است تا مبهم و پیچیده سازی. بسیاری از نوشته‌های نظری ممکن است چالش برانگیز و پیچیده بوده و برخی از آن‌ها نسبتا آسان باشند. لاگرینج هر کدام از این قطعات را در جای صحیح خود قرار داده و مباحث پیچیده را شفاف‌ تر مطرح کرده و ابهام را از آن‌ها زدوده است.

درآمدی بر نظریه های عکاسی

درآمدی بر نظریه های عکاسی

تصاویر بیشتر