عکاسی در باستان‌شناسی و نگاهی به عکاسی مردم‌نگاری

جزییات

آموزش مناسب‌ترین و ساده‌ترین راهکارهای ممکن اصول، فنون و روش‌های موثر عکاسی در پژوهش‌ها، کاوش‌ها و آثار باستانی  

قیمت عادی: 450.000 ریال

-33%

قیمت ویژه: 300.000 ریال


مولف ندا حسین‌طهرانی
تعداد صفحات ۳۵۳
قطع وزیری
تیراژ ۱۰۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۴
انتشارات پازینه
شماره شابک ۹۷۸-۶۰۰-۱۸۰-۰۶۹-۶

شرح

کتاب حاضر با هدف دستیابی به مناسب‌ترین و ساده‌ترین راه‌کارها اصول، فنون و روش‌های موثر عکاسی در پژوهش‌ها، کاوش‌ها و آثار باستانی را در اختیار باستان‌شناسان قرار می‌دهد.

عکاسی یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که به‌وسیله آن یک باستان‌شناس و مردم‌نگار می‌توانند تمام جنبه‌های کار میدانی خود را به شکل روزانه ثبت کنند. به دلیل مستند و عینی بودن عکس، از آن به‌عنوان یک مدرک علمی در محوطه‌ها و حفاری‌ها و هم‌چنین اسناد تاریخی استفاده می‌شود. این گزارش‌های تصویری می‌توانند در صورت وجود ابهام و بروز مشکل در یادداشت‌ها نیز به کار گرفته‌شوند. در مورد یافته‌های مورد تردید، ثبت از طریق یک عکاسی دقیق می‌تواند آخرین وسیله برای اثبات صحت کار میدانی باشد.

وظیفه اخلاقی یک باستان‌شناس و مردم‌نگار این است که کارهای خود را به شکلی دقیق و با کیفیتی بالا ثبت کند و این امر با نگارش گزارش‌ها و استفاده از عکس و تصاویر دقیق امکان‌پذیر است. هر یک از این موارد کار میدانی را بایگانی و کمکی با ارزش برای کسانی است که در آینده آن‌ها را ارزیابی می‌کنند. باستان‌شناسان و مردم‌نگاران از عکس و تصویر برای عناوین متفاوتی استفاده می‌کنند: ثبت یک محوطه یا اشیا باستانی، مستندسازی مراحل یک حفاری یا پژوهش، ثبت بررسی‌های میدانی، مصورسازی اطلاعات تکنیکی یک گزارش و توصیف یک محوطه باستانی و یا یک منطقه برای عموم. بهترین راه برای پرورش مهارت‌های عکاسی تمرین، ریزبینی و ثبت دقیق است.

درباره مولف:
ندا حسین‌طهرانی دانشجوی دوره دکترا در رشته باستان‌شناسی گرایش باستان مردم‌شناسی در دکن کالج هند و عکاس و خبرنگار ماهنامه تخصصی گردشگری سیب است. ایشان در عکسی از اشیا و عکاسی مردم‌نگاری بیش از هفت سال تجربه دارند و دوره‌های عکاسی و نورپردازی را گذرانده‌اند.

از میان پیشینه فعالیت‌های ایشان در زمینه عکاسی می‌توان به عکاسی از مجموعه عاج‌های گنجینه موزه ملی ایران، محوطه باستانی و اشیا یافته‌شده از تپه بالنجان (دزفول)، اشیا یافت شده در محوطه باستانی کاوش‌های سد سیمره و برگزاری کارگاه آموزشی عکاسی باستان‌شناسی در موسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران، شرکت در نمایشگاه عکس گروهی همایش وندالیسم، شرکت در سومین همایش انسان‌شناسی تصویری، برگزاری نمایشگاه عکس و معرفی قلعه خرانق با عنوان قلعه خرانق (بم کوچک)، نمایشگاه عکس از کوچگرهای هندی و ایرانی، شرکت در نمایشگاه عکس گروهی با عنوان «زنان سرزمین من و تو» در هند و برگزاری نمایشگاه عکس از مردم هند با عنوان «زندگی شاید همین باشد» و موضوع عکاسی مردم‌نگاری در موزه ملی ایران اشاره کرد.

ارائه چندین مقاله در زمینه عکاسی باستان‌شناسی در همایش‌های بین‌المللی از دیگر فعالیت‌های ندا حسین‌طهرانی است.

عکاسی در باستان‌شناسی و نگاهی به عکاسی مردم‌نگاری

عکاسی در باستان‌شناسی و نگاهی به عکاسی مردم‌نگاری

تصاویر بیشتر