عکاسان جنگ، احمد علیزاده نوحی، خشتی

جزییات

مجموعه عکس‌های احمد علیزاده نوحی از دفاع مقدس

قیمت عادی: 250.000 ریال

-5%

قیمت ویژه: 237.000 ریال


مترجم مجتبی احمدخان
عکاس احمد علیزاده نوحی
تعداد صفحات ۱۴۸ صفحه، مصور سیاه وسفید / کاغذ گلاسه
قطع خشتی
تیراژ ۱۵۰۰
نوبت چاپ اول / ۱۳۹۲
انتشارات انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس

شرح

دوره کتاب‌های «عکاسانِ جنگ»، مجموعه­‌ای جدید از کتاب‌های عکاسی انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس است که به منظور معرفی عکاسان جنگ تحمیلی و آثارشان به انتشار می‌­رسد. این مجموعه سعی دارد با به­ کارگیری روش­های خاص شکلی، محتوایی و اطلاعاتِ متنی دقیق از عکس­‌ها، روایتی دراماتیک و واقع­ بینانه از جنگ تحمیلی را به انتشار برساند و به یک ارایه جدید و ویژه دست یابد. این دوره از کتب انجمن در دو قطع خشتی (۲۴×۲۱)  و جیبی (۱۳×۱۱) سانتی­متر به انتشار می‌­رسد تا بتواند بخش زیادی از سلایق مخاطبان متنوع این آثار را پاسخگو باشد.
 

دو جلد از این دوره به چاپ رسیده یکی آثار «احمد علیزاده نوحی» از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ و جلد دیگر این مجموعه که مربوط به آثار «علی فریدونی» است.
 

محسن راستانی درباره این عکاس می‌نویسد:

«احمد علی­زاده نوحی از نسل انسان­‌های فرهیخته، مطلع و خودساخته ­ی دوران پیش از انقلاب اسلامی، در جنوب ایران است. خلوص، گرمی و هوشمندی ­در عکس‌های او به خوبی مشهود است. انتخاب بدیع در زاویه دید، بکر بودن لحظه­‌های طبیعی و ترکیب ­بندی آگاهانه­ ی عکس­‌ها، هر بیننده­‌ای را معترف می‌­کند که با عکاس متفاوت و حرف ه­ای روبروست.

عکس‌های علی­زاده در مقایسه باعکاسان پیشرو آن دوران به سطح ممتازی از نگاه، نسبت به موضوعات پیرامون رسیده و حضور او در سطح عکاسان حرفه ­ای دهه ­های گذشته ویژه است. اگر چه فضای حرفه­ای در ایران خیلی سخت به وجود آن­تن می‌­دهد، اما عکس­‌ها به محض رویت، این حقیقت را عیان و آشکار می‌­کند.

علی­زاده نوحی در یک چنین فضایی تنفس می‌­کرد و جزء نخستین­‌های مواجهه با دنیای مدرن بود. آبادان نمونه­ ی یک شهر مدرن در ایران پیش از انقلاب است که وجود اولین نهادهای فرهنگی و اجتماعی وابسته به شهر­نشینی پیشرفته را تجربه می‌­کرد. اداره ­ی یک نهاد عظیم صنعتی که نمونه­ ی آن در دنیا بی‌نظیر بود، سِیلی از افراد فرهیخته و تحصیل کرده­ ی آن دوره را جذب خود ­کرد.

چندین عکس او امتیاز شایسته­‌ای را در میان تاریخ عکاسی جنگ ایران و عراق به خود اختصاص داده که به هیچ عکاس دیگری شبیه نیست. ریشه­‌های این قوّت را باید در آشنایی علی­زاده با گذشته­ ی آبادان، همراهی و آشنایی ­اش با فضای زندگی و بومی مردم شهرجستجو کرد. لحظه­‌های انسانی در عکس­‌هایش چندان رقیق و سطحی نیستند، یک اتفاق خاص در عکس­‌ها باعث شده که آن­‌ها را ثبت کند. کافی­ است کمی با انصاف به لحظه­‌ها و رفتار‌ها در عکس­‌ها بنگرید، کم ­کم در می‌­یابید که با عکاس متفاوتی روبرو هستید.»

عکاسان جنگ، احمد علیزاده نوحی، خشتی

عکاسان جنگ، احمد علیزاده نوحی، خشتی

تصاویر بیشتر